Currysill och senapssill – Två snabba och lättlagade sillar.
21 december, 2017
Currysill och senapssill – Två snabba och lättlagade sillar.
Currysill – 6 portioner
270 kcal / portion
350 g 5-minuters sill
½ dl fint hackad rödlök
3 msk majonnäs
1 dl créme fraiche
4 tsk curry
Salt och peppar
½ rött äpple
Salt och svartpeppar
2 tsk honung
Dekoration: Några skivor tunt skivat och hackat äpple, rödlök och finhackad gräslök
Senapssill – 6 portioner
230 kcal / portion
1 paket ”5 minuter sill”
1 msk grovkorning senap
1 msk dijonsenap
½ strimlad purjolök
2 msk hackad färsk dill
½ dl majonnäs
2 msk gräddfil
Currysill:
Skär bort kanterna på brödet. Bred på majonnäs på brödskivorna och lägg på salladsblad. Finhacka rödlöken. Blanda ner i en skål tillsammans med majonnäs och créme fraiche tillsammans med curry, salt och peppar. Skär äpplet i små tärningar. Blanda runt och smaksätt med salt och peppar. Häll ut lagen/vätskan från sillen och skölj av filéerna. Skär sillen i mindre bitar och blanda ner i röran tillsammans med honung. Lägg på sillen på salladen och toppa med hackade äppelbitar, purjolök och gräslök.
Senapssill:
Häll av sillagen och skölj filéerna. Skär dem i mindre bitar och lägg i en skål. Blanda ner de andra ingredienserna. Smaka av med peppar och ställ kallt till servering.
Semmelrulltårta är ett gott och kul alternativ till den klassiska semlan och den är dessutom både socker- och glutenfri. Vill du baka en mer traditionell semla, prova Ulrikas recept.
Chokladmousse med bär, en underbar dessert som passar utmärkt att bjuda på när man vill göra något litet extra!
En rätt som passar perfekt för dig som följer keto. Vill man inte ha strikt keto kan man enkelt komplettera med något tillbehör som man tycker om.