Igår hade jag nöjet att laga mat till bokreleasen av Pamela Andersson och Björn Klinges nya bok “Din hälsa sitter i munnen“. I boken får vi de senaste rönen om munhälsa och dess koppling till olika sjukdomar.
Jag fick möjlighet att laga en härlig, smakrik och färgglad buffé med recept från min nya kurs, Jorden runt med Ulrika. Maten skulle mätta nästan 50 personer, så därför valde jag att laga fyra matiga vegetariska sallader med såser och protein vid sidan av.
I den nya kursen lagar jag mat från fyra olika matregioner och det valde jag också att göra igår. En sallad representerade Medelhavets smaker med pasta, mozzarella, tomater och pesto, en annan Mellanöstern med bulgur, halloumiost och persilja. Dessutom bjöd jag på fyllda små paprikor med färskost, en asiatisk nudelsallad och en majssallad med avokado och lite hetta med inspiration från Mexiko. Vill du testa recepten? Gå min nya kurs! Du köper den här.