I dag har jag lagat upp en massa maträtter och jag tänkte bjuda på en liten godsak här på bloggen…Nämligen KLADDKAKEMUFFINS som är helt otroligt goda och lättbakade! Prova dem i helgen och du får se. Dessutom är de sockerfria och jag använder bara minimalt med ersättning i form av agavesirap.
Kladdkakemuffins – 6 st
2 ägg
1 dl sukrin
½ dl agavesirap
1 krm vaniljpulver
1 krm salt
4 msk kakao
1 ½ dl rismjöl
100 g smält smör
Avokadocréme
1 ½ avokado
1 msk agavesirap
3 msk kakaopulver
1 krm vaniljpulver
Sätt ugnen på 175 grader. Vispa ihop ägg ,ed sukrin och agavesirap. Blada ner de andra ingredienserna och vispa till en jämn smet. Fördela i muffinsformar och sätt i i ugnen i ca 15 minuter.
Låt svalna något. Gör under tiden avokadocrémen genom att skala och gröpa ut avokado och lägg i en matberedare. Blanda ner agavesirap, kakao och vaniljpulver och mixa till en jämn smet. Lägg smeten i en sprits och fördela på muffinsarna. Servera som de är eller med färska bär!